DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Merino

                   M e r i n o

 

 


Charakteristka: 
Plemeno je středního až většího tělesného rámce s kombinovanou vlnařsko-masnou užitkovostí. Vyšlechtěno bylo cílevědomou selekcí za přispění fylogeneticky blízkých zahraničních merinových plemen. Od 19. století prošlo různými vývojovými etapami s přechodem z jednostranné vlnařské užitkovostí na kombinovaný užitkový typ. Hlava přiměřeně dlouhá, klínovitého vzezření s mírným obrůstem vlnou na obličejové části hlavy, temeni a čele. Vlna bílá, sortiment AB-B (23-27 mm), rouno uzavřené. Středně dlouhý krk přechází harmonicky v široké, pevné a dobře navázané plece. Hřbet rovný, široký a dlouhý. Hrudník prostorný s dobře klenutými žebry. Křížová část těla dosti široká, která přechází v mírně skloněnou záď. Končetiny silné s pevnými spěnkovými klouby. Pohlavní znaky, zejména u beranů, výrazné. Kůže po celém těle narůžovělá, nepigmentovaná. Jehnice lze zapouštět v pohlavní dospělosti přibližně ve dvanácti měsících věku o živé hmotnosti nad 45 kg. Mateřské vlastnosti a mléčná užitkovost dobrá. Živá hmotnost bahnic 60 - 65 kg, beranů 90-110 kg. Rohatost u obou pohlaví nežádoucí. Plemeno vhodné pro oplůtkový, ale i jiné způsoby pastvy. Větší tělesný rámec a dobrá mléčná užitkovost jsou vhodnými parametry pro užitkové křížení s masnými plemeny. Plemeni vyhovují spíše nížinné a sušší přírodní oblasti s množstvím ročních vodních srážek kolem 550 mm.
Užitkovost:  Plodnost na obahněnou ovci 150-160 %, živá hmotnost jehňat ve 100 dnech věku 30-35 kg, denní přírůstek v odchovu a výkrmu 250-300 g, roční stříž potní vlny bahnic 5,0-5,5 kg, beranů 7,0-9,0 kg, roční délka vlny 7-9 cm, výtěžnost vlny 48-50 %.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FOTO: Amálka s Bárou

O Báru jsme O VÁNOCE přišli ,pokousal nám ji sousedův pes,který se k nám záhadným způsobem dostal.Bára byla březí ,tudíž jsme ztratili 2 ovečky,čekala jehničku.Ani veterinář ji nemohl pomoci,byla na tom hodně zle.

FOTO: Amálka s beránkem

.FOTO: Jehnička I

FOTO : JEhnička II

FOTO : Vendelín

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz